ارسلان خان درگاهی نوازنده باسلیقه سه تار به سال  1281خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. وی از کودکی به موسیقی علاقه داشت و در کنار آن برای تعلیم نقاشی به مدرسه کمال الملک هم می رفت.
وي در 15 سالگي به كلاس تار درويش خان رفت و طی مدتی که از محضر این استاد بزرگ بهره مند گردید استعداد و شایستگی خود را نشان داد و به نشان تبرزین طلایی درویش خان مفتخر گردید.
پس از آن نزد مرتضي ني داوود به تحصيل موسيقي ادامه داد. با آنكه از تار وي چندين صفحه همراه با آواز قمرالملوك وزيري ضبط شده است اما در سنين پس از جواني تار را كنار گذاشت و به سه تار علاقه مند شد. از آنجا كه وي تحصيل نوازندگي سه تار را نزد هيچ يك از استادان زمان ادامه نداد ، خود را هيچ گاه نوازنده حرفه اي سه تار نمي دانست و ارائه ذوق خود را منحصر به مجالس دوستانه و محافل انس مي نمود.
شیوه بدیع سه تارنوازی ارسلان درگاهی منحصر به خود اوست و دارای تنوع و جذابیت خاصی است بطوری که برخی از نوازندگان هم دوره اش و نیز نوازندگان نسل بعد از خود را تحت تاثیر خود قرار داده است.
زنده یاد استاد خالقی در کتاب سرگذشت موسیقی ایران درباره این هنرمند بزرگ چنین نوشته است:

ارسلان درگاهی (سه تار) – غلام رضاخان سارنج (کمانچه) – جلال تاج اصفهانی (آواز) – جلیل شهناز (تار) – حسن کسایی (نی) – رضا کسایی – اصفهان1335

درگاهی امروز یکی از نوازندگان باسلیقه سه تار است که دست همه کس به دامانش نمی رسد، اما دوستان بسیار دارد که اهل ذوق و دوستدار هنر و شیفته سازش باشند از آن کسانی است که قصد دارد شخصیت اجتماعی خود را نگه دارد و ذوق موسیقی اش لطمه ای به شغلش نزند. شاید حق با اوست چه نااهلان چنان مقام این هنر را خوار و پست و مبتذل کرده اند که او هم میل ندارد به نام نوازنده شناخته شود.”
به نظر مي رسد كه وي به خاطر تحصيل موسيقي با تار ، به نوعي از سه تار علاقه دارد كه در محل خرك آن دايره اي بزرگ به قطر 7 تا 10 سانتي متر قرار دارد و خرك سه تار بر روي پوستي كه به روي اين دايره كشيده شده ، قرار گرفته است كه این سه تار “پوستي”  ناميده مي شود.
در سه تار نوازي ارسلان خان درگاهي ، عناصري از موسيقي رديفي مشاهده مي شود و سرعت و زمانبندي موسيقي قديم به همراهي ذوق و سليقه شخصي اش در ارائه مطلب شنيده مي شود ، اما سرعت و حالت مضراب و پايه هاي چهار مضراب ، به تكنيك تار نوازي نزديك است.
ارسلان درگاهی در سال 1352 چشم از جهان فرو بست.

جهت شنیدن بخشی از هنر نمایی استاد درگاهی می توانید به کانال تلگرام هنرکده موسیقی بیقرار مراجعه نمایید .

 

دیدگاهتان را بنویسید