استاد یوسف فروتن در سال 1270 متولد شد . از ابتدا به خاطر علاقه ای که  برادرش مودب السلطنه به موسیقی ایرانی داشت ، با تمام استادان موسیقی زمان خود آشنا شد. سه تار ،  تار و پیانو می نواخت ولی در اصل نوازنده سه تار بود.

فروتن سه تار را نزد میرزاعبدالله و تار را در محضر میرزا حسینقلی خان فرا گرفت.او تنها در چند برنامه آن هم با شرکت استادان ممتاز وقت و به منظور کمک به آوارگان و سیل زدگان و به طور کلی برای امور خیریه شرکت کرد .وی پس از سال ها برای شناساندن موسیقی اصیل ایرانی در حافظیه شیراز قطعاتی را با سه تار در دستگاه ماهور اجرا کرد.فروتن یکی از اعضای کانون حفظ و اشاعه موسیقی بود که رادیو و تلویزیون توانست تا حدودی از معلومات و تجربیات او استفاده کند و موفق به ضبط اجراهای ایشان با سه تار در دستگاه ها وآوازهای موسیقی ایرانی شد و این مجموعه در دسترس همگان نیست. او تحرک خاصی در نواختن داشت و مضراب های محکم ، پیچیده و روان از ویژگی های سبک او بود.

فروتن بعدها به خاطر کهولت سه تار را کنار گذاشت. از شاگردان وی می توان حسین علیزاده،داریوش طلایی ، پرویز مشکاتیان و داود گنجه ای را نام برد.وی در سال 1357 دار فانی را وداع گقت.
روحش شاد و یادش گرامی باد.

دیدگاهتان را بنویسید