آموزش تار و سه تار

logo-setarhome

با تشکر از بازدیدشما

 به استحضار میرساند در برگه مقالات آموزشی تلاش گردیده تا فراخور رسالت آموزشی  سایت در باب موسیقی سنتی ایران مطالبی تهیه و یا از سایتهای دیگر با ذکر منبع منتشر و درج گردد ، امیدواریم بتوانیم رضایت شما بازدید کنندگان محترم را فراهم نماییم .

معین تند دست ۳
معین

مضراب ریز چیست؟

در تعریف مضراب ریز بسیار گفته اند اما شاید بتوان گفت جامع ترین تعریف مضراب ریز بصورت زیر می باشد:

مضراب رفت و برگشت با دور ثابت و قدرت کافی که بصورت آبشاری بر روی سیم جاری شده باشد.

دقت به واژه آبشاری کنید! هدف از گفتن این واژه، اجرای مضراب رفت و برگشت ( راست و چپ ) بر روی سیم با هر سرعتی که بصورت بی اختیار جاری شود بطوری که به عضلات مچ و ساعد و حتی به ذهن تان فشاری وارد نکند.

بیشتر بخوانید
انگشت و سه تار
معین

آموزش مضراب زدن استاندارد بر روی سه تار چگونه است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که : انگشت مضراب هیچگاه بطور مستقل، تغییر جهت نمی دهد بلکه کل دست راست باید تغییر جا بر روی ساز دهد تا اینکه مضراب بتواند با گوشه مورد نظر خود به سیم برخورد نماید.

از جمله مشکلات هنرجویان در مضراب زدن بر روی سه تار، مضراب برگشت( مضراب چپ) می باشد که به همه سیم ها برخورد می نماید و اصطلاحا صدای ساز شلوغ می شود که در این باره هم باید گفت: شما باید جای قرارگیری استایل خود را بر روی ساز تغییر دهید تا با حرکت ثابت انگشت مضراب ( انگشت سبابه) بتوانید صدای دلنشین در هر دو مضراب رفت و برگشت ( راست و چپ) ایجاد نمایید

بیشتر بخوانید
با-روش-آموزش-آنلاین-میتوان-موسیقی-ایرانی-را-یاد-گرفت-؟
معین

آیا با روش آموزش آنلاین میتوان موسیقی ایرانی را یاد گرفت ؟

در این روش آموزش تار و سه تار، انگیزه هنرجویان از یادگیری بخاطر مواردی از جمله : گم شدن هدف از یادگیری درس و خطاهای موجود در هنرجویان که ممکنست به مرور بیشتر گردد بی آنکه هنرجو متوجه خطای خود گردد، توصیه میگردد با آموزگار خود بصورت چت تصویری در واتساپ یا تلگرام در تماس باشند و خطاها را بررسی نمایند تا در امر یادگیری دچار اشکال عمده و یا سردرگمی نگردند.

بیشتر بخوانید
معلم-موسیقی
معین

معلم موسیقی خوب کیست؟

برای پاسخ به این پرسش، در ابتدا باید توجه به این نکته داشت که از موسیقی چه می‌خواهیم؟

اینکه نوازنده قوی شویم که بتوانیم در ارکسترال یا گروه‌های موسیقی برای کنسرت‌ها آماده شویم یا اینکه تا اندازه‌ای یاد بگیریم که اصطلاحا برای دل خود بنوازیم؟

کسانی که جزو دسته اول هستند باید به‌صورت دقیق و آکادمیک آموزش ببینند پس می‌بایستی پیش معلمی آموزش ببینند که از دانش موسیقی کافی که شامل دانش تئوری موسیقی و دانش موسیقی ایرانی) ردیف دستگاهی موسیقی ایرانی (برخوردار باشد و همچنین تسلط کافی بر روی ساز زدن داشته‌باشد که با داشتن این موارد فنی و جمع آن با تجربه چندین ساله در آموزش، بتواند شما را به بهترین شکل ممکن راهبری نماید

بیشتر بخوانید
آموزش سه تار ، چقدر طول می کشد؟
معین

آموزش سه تار ، چقدر طول می کشد؟

برای هنرجویان مبتدی که تا اکنون ساز در دست خود نگرفته اند، پس از آزمون و خطای بدست آمده همراه با نظر اساتید به نتیجه ای دست یافتیم که طی 5 درس (بطور 5جلسه جداگانه و پشت سر هم)، هنرجویان می توانند درک کاملی از نوازندگی (شامل مضراب زدن و انگشت گذاری) همراه با درک ریتم و نت خوانی بدست آورند که بزودی بسته های آموزشی را در سایت ارایه خواهیم نمود. توجه به این نکته بسیار بسیار ضروری است که باید تمرین روزانه بر حسب استعداد افراد بین نیم ساعت تا 1 ساعت در روز و با اشتیاق لازم، وجود داشته باشد.

بیشتر بخوانید
بانک نت -۱
معین

یادگیری موسیقی به چه عواملی بستگی دارد؟

روند آموزشی شما باید با ذهن درونی تان همخوانی داشته باشد که این مساله به آموزگار مجرب واگذار میشود تا بر اساس قوه نهفته شما، علاقه سرشار درونی تان را به تمرین تبدیل نماید و بهترین بهره مندی را در شما حاصل نماید.

بیشتر بخوانید

آموزشهای رایگان را در www.youtube.com ببینید

نکات وترفندهای آموزشی

آموزشهای رایگان را در www.aparat.com ببینید