رامین جزایری -1

بیوگرافی استاد “رامین جزایری” از زبان خودشان:
در تاریخ سیزده آذر هزارو سیصد و چهل در تهران به دنیا آمدم. از خانواده – خصوصاً مادری – علاقه به موسیقی را به ارث بردم. برادر بزرگترم به نواختن تار علاقه مند شد و مدتی نیز نزد محمدرضا لطفی در سال هزارو سیصد پنجاه و دو مشق تار نمود. پس از سه سال و پایان دوره دبیرستان در آمریکا در سال هزاروسیصد و پنجاه هشت به ایران بازگشتم و مدتی بعد به دلیل همین علاقه و آشنایی به موسیقی در آبان هزار و سیصد و شصت به کانون چاووش رفتم و در کلاس تار آقای زیدالله طلوعی ثبت نام کردم. پس از یک سال و نیم نزد آقای لطفی رفتم و پس از سفر ایشان به کلاس آقای محمد جمال سماواتی، هوشنگ ظریف، و حسین علیزاده رفتم. و به علاوه از تمام استادانی که در طول سالیان ساخت ساز افتخار آشنایی داشتم نکته هایی آموختم.

از سال هزاروسیصد شصت و دو شروع به ساخت ساز به صورت ابتدایی کردم و از سال هزارو سیصد و شصت و سه با شروع کانون سازسازی چاووش از معلمان این کلاس، آقایان فرهمند، ناجی و روحانی روش ساخت تار و سه تار را آموختم؛ در زمستان این سال نیز به همت آقای لطفی با آقای کمالیان آشنا شدم که این دوستی – شاگردی تا سال هزاروسیصد و هفتاد و چهار ادامه یافت.

به دنبال کار موسیقی، نگارش چند مقاله، اجرای کنسرت و سخنرانی و کلاس – کارگاه آموزشی در ایران و اروپا، حضور در یک دوره هیئت مدیره خانه موسیقی و ضبط آلبوم “حدیث صبا” که پس از هشت سال کار مستمر بر روی شیوه سه تار نوازی استاد صبا انجام شد. ثمره فعالیت سازسازی ام نیز ساخت قریب به یک هزار ساز، کتاب روش نگه داری تار – با همکاری خانم لاله جوشنی (منتشر نشده) حضور ده سال در هیئت مدیره و یک دوره ریاست کانون سازندگان خانه موسیقی و پرورش و راهنمایی دو سه تار ساز بسیار ممتاز، آقایان غلامرضا میرهاشمی و امیرمنصور رضایی و راهنمایی – مشورت بسیاری دیگر از سازسازان جوان بوده است.


به نقل از شهری آنلاین:

رامین جزایری سازنده سازهای تار و سه تار و نوازنده سه تار، سال ۱۳۴۰ در تهران به دنیا آمد.

وی آموزش موسیقی را نزد محمد رضا لطفی آغاز کرد و از سال ۱۳۶۳ به سازندگی ساز علاقه‌مند شد و در کلاس معروف سازسازی چاووش شرکت کرد و از محضر محمود فرهمند‌،‌ آموزه‌های سازسازی را فرا گرفت.

در کنار آن وی در نزد زنده یاد استاد مهدی کمالیان ، سه تار ساز نامی و پیش کسوت آموخته‌های سازسازی را تکمیل کرد.

رامین جزایری  در نواختن سه‌تار به شیوه استاد ابوالحسن صبا دستی چیره دارد و آلبوم«حدیث صبا»ی وی پژوهشی است درباره شیوه سه‌تار نوازی صبا که در قالب بازنوازی برخی از قطعات ابوالحسن صبا منتشر شد.

او دستی هم در نوشتن و نقد موسیقی دارد  که از جمله آنها نگارش مقالات و نقدها و حضور در جلسات نقد وبررسی آثار مرتبط با سه تارنوازی است.

رامین جزایری  از چهره‌های اصلی کانون سازسازان خانه موسیقی به شمار می‌رود و سه دوره عضو هیئت مدیره و رئیس این کانون بود و یک دوره هم در هیئت مدیره خانه موسیقی حضور داشت.

کارگاه سازسازی جزایری اکنون در کرج قرار دارد.

منبع : http://hamshahrionline.ir/details/70689

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید