ارسلان درگاهی

ارسلان خان درگاهی نوازنده باسلیقه سه تار به سال  ۱۲۸۱خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. وی از کودکی به موسیقی علاقه داشت و در کنار آن برای تعلیم نقاشی به مدرسه کمال الملک هم می رفت.
وی در ۱۵ سالگی به کلاس تار درویش خان رفت و طی مدتی که از محضر این استاد بزرگ بهره مند گردید استعداد و شایستگی خود را نشان داد و به نشان تبرزین طلایی درویش خان مفتخر گردید.
پس از آن نزد مرتضی نی داوود به تحصیل موسیقی ادامه داد. با آنکه از تار وی چندین صفحه همراه با آواز قمرالملوک وزیری ضبط شده است اما در سنین پس از جوانی تار را کنار گذاشت و به سه تار علاقه مند شد. از آنجا که وی تحصیل نوازندگی سه تار را نزد هیچ یک از استادان زمان ادامه نداد ، خود را هیچ گاه نوازنده حرفه ای سه تار نمی دانست و ارائه ذوق خود را منحصر به مجالس دوستانه و محافل انس می نمود.
شیوه بدیع سه تارنوازی ارسلان درگاهی منحصر به خود اوست و دارای تنوع و جذابیت خاصی است بطوری که برخی از نوازندگان هم دوره اش و نیز نوازندگان نسل بعد از خود را تحت تاثیر خود قرار داده است.
زنده یاد استاد خالقی در کتاب سرگذشت موسیقی ایران درباره این هنرمند بزرگ چنین نوشته است:

ارسلان درگاهی (سه تار) – غلام رضاخان سارنج (کمانچه) – جلال تاج اصفهانی (آواز) – جلیل شهناز (تار) – حسن کسایی (نی) – رضا کسایی – اصفهان۱۳۳۵

 
درگاهی امروز یکی از نوازندگان باسلیقه سه تار است که دست همه کس به دامانش نمی رسد، اما دوستان بسیار دارد که اهل ذوق و دوستدار هنر و شیفته سازش باشند از آن کسانی است که قصد دارد شخصیت اجتماعی خود را نگه دارد و ذوق موسیقی اش لطمه ای به شغلش نزند. شاید حق با اوست چه نااهلان چنان مقام این هنر را خوار و پست و مبتذل کرده اند که او هم میل ندارد به نام نوازنده شناخته شود.”
به نظر می رسد که وی به خاطر تحصیل موسیقی با تار ، به نوعی از سه تار علاقه دارد که در محل خرک آن دایره ای بزرگ به قطر ۷ تا ۱۰ سانتی متر قرار دارد و خرک سه تار بر روی پوستی که به روی این دایره کشیده شده ، قرار گرفته است که این سه تار “پوستی”  نامیده می شود.
در سه تار نوازی ارسلان خان درگاهی ، عناصری از موسیقی ردیفی مشاهده می شود و سرعت و زمانبندی موسیقی قدیم به همراهی ذوق و سلیقه شخصی اش در ارائه مطلب شنیده می شود ، اما سرعت و حالت مضراب و پایه های چهار مضراب ، به تکنیک تار نوازی نزدیک است.
ارسلان درگاهی در سال ۱۳۵۲ چشم از جهان فرو بست.

جهت شنیدن بخشی از هنر نمایی استاد درگاهی می توانید به کانال تلگرام هنرکده موسیقی بیقرار مراجعه نمایید .

www.bighararmusic.com
Telegram.me/bighararmusic
@bighararmusic
Instagram:https://www.instagram.com/p/BJXgf1nDPBz/

هنرکده موسیقی بیقرار فروش و عرضه سازهای موسیقی
هنرکده موسیقی بیقرار فروش و عرضه سازهای موسیقی سنتی و کلاسیک و لوازم جانبی در نظر دارد بصورت مستقیم سازهای موسیقی بخصوص موسیقی سنتی را تهیه و عرضه نماید

 

منیع  :

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید