ذولفنون
/توسط

استاد جلال_ذوالفنون

جلال ذوالفنون سال ۱۳۱۶ در آباده متولد شد. در کودکی با خانواده به تهران آمد، تار پدر و ویلن برادرش او را با موسیقی آشنا کرد و از ده سالگی به نوازندگی سه تار پرداخت.

امروزه با توجه به گسترش عصر ماشین و رشد شهرنشینی که منجر به بیشترشدن فاصله انسانها با هم شده، نیاز به عنصری چون موسیقی بعنوان همدم تنهایی انسانها بیش از پیش ملموس می باشد. بدیهی است انسان در خلوت تنهایی خود نیازمند به سیر در آفاق و انفس خویش می باشد تا از درون تازه شود که همان پیام عرفای ما نیز بوده است و از این حیث سازی چون سه تار بسیار مورد توجه دراویش و عرفا بوده است.

امروزه با توجه به تلاش بزرگانی چون استاد عبادی، استاد ذوالفنون و سایر بزرگان اهل موسیقی در راستای شناساندن قابلیت های سه تار(چه در تکنوازی و چه در گروه نوازی)، این ساز وارد فضای زندگی مردم ایران زمین گردید که مورد استقبال بسیار قرار گرفت.

از این رو مجموعه خانه سه تار سعی بر آن دارد تا بتواند مکانی مناسب برای ترویج هرچه بیشتر این ساز برای همگان باشد و  در این راستا بنا را بر آن نهاده تا فضایی آموزشی فراهم آورد که در آن علاوه بر دوره های آموزش خصوصی سه تار، کلاس هایی عمومی برای فهم بیشتر موسیقی مانند درک ریتم(وزن خوانی) برگزار نموده که در این فضا علاوه بر آموزش، ارتباط مناسبی میان هنرجویان علاقه مند ایجاد گردد و در ادامه این تلاش،  هنرجویان علاقه مند را به فعالیت های گروهی و اجراهای صحنه ای دعوت نماید.

امید است با یاری دوستداران به موسیقی خصوصا ساز سه تار، خانه سه تار بتواند نقشی در راستای اعتلای فرهنگ غنی موسیقی ایران زمین داشته باشد.